PİAR ÇELİK YAPI SİSTEMİ ®

Demir-Karbon alaşımı olan çeliğin yapı malzemesi olarak ilk defa M.Ö. 1500 yıllarında Kuzeydoğu Anadolu'da kullanılmasına karşın, çelik yapılar ülkemiz yapı sektöründe hakettiği konuma ulaşamamıştır.

Çelik taşıyıcı sistemler, başta Japonya, Amerika ve Avrupa olmak üzere tüm dünyada neredeyse alternatifi olmayan yapı sistemleri olarak kabul görmektedirler. Burj Khalifa (Dubai), Eiffel Kulesi (Paris), Empire State Building (New York) gibi dünyanın en yüksek ve ünlü yapıları, ya sadece çelik taşıyıcı ya da betonarme-çelik kompozit taşıyıcı sisteme sahiplerdir.

Ülkemizde kullanım alanının yaygın olmamasının temel nedeni ise betonarme sistemlere göre daha fazla teknik bilgi gerektirmesi ve profesyonel imalat ekiplerine ihtiyaç duyulması olarak belirtilebilir.

PİAR YAPI olarak, hafif çelik konut müteahhitliği konusunda, Ege Bölgesi'nin öncü, Bodrum'un ise ilk firması olarak, tüm çelik taşıyıcı sistemi fabrikada üretip, uzman montaj ekibi aracılığıyla sahada estetikle buluşturuyoruz.

Genel bir yanılgı olan hafif çelik yapıların estetik dışı yapılar olduğu inancını, tamamen ortadan kaldırıyor ve üst düzey mimari özelliklere sahip uzun ömürlü (300 yıl) dayanıklı konut yapıları üretiyoruz. (bknz. PİAR Olivia Bodrum)

Neden PİAR Çelik Yapı Sistemi ® 

PİAR Çelik Yapı Sistemi ® betonarme yapılara göre daha hafif olup, deprem ve diğer yüklere karşı oldukça dayanıklıdır.

PİAR Çelik Yapı Sistemi ® Mimari açıdan kullanışlı olduğu için istenilen çizimde konut inşa edilebilir. Geniş açıklıklar (galeri, merdiven boşluğu, geniş salon, vb.) rahatlıkla geçilebilir. 

PİAR Çelik Yapı Sistemi ® Taşıyıcı karkası fabrikada üretildiği için hata payı % 0,1 olarak belirtilir. Bu oran betonarme yapılarda % 5 - 10 arasındadır. Saha uygulamasında eğer hata yapılırsa zaten ortaya herhangi bir yapı çıkamayacağı için uygulama kontrolü çok kolaydır.

Betonarme yapılar için geçerli olan 40 yıllık ekonomik ömür PİAR Çelik Yapı Sistemi ® için geçerli değildir. 300 yıl sonunda aynı çelik karkas, başka bir arsada başka bir proje ile tekrar kullanılabilir. Bu özelliğiyle de çevre dostu ve sürdürülebilir bir yapı sistemidir.

İnşaat yasağı olan ve inşaat süresi kısa olan yazlık bölgelerde, kaba inşaatı maksimum 1 ayda tamamlanan PİAR Çelik Yapı Sistemi ®, konut sahibi olmak isteyenlere müthiş bir kolaylık sağlar. 

Örnek projelerimiz için lütfen tıklayınız.